Následující léčby jsou účinné pro hypertyreózu

Následující léčby jsou účinné pro hypertyreózu

7. června 2019. Botulismus. Národní organizace pro vzácné poruchy. 2018. Ukázat méně

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o zdravém životě!

Nejnovější v botulismu

Je bezpečné obejmout se v částečně očkovaném světě?

Možná jste své rodiče nebo prarodiče neobjali už více než rok. Je bezpečné jít na mačkání, pokud jsou všichni očkováni proti COVID-19. . .

Od Becky Upham 28. dubna 2021

Pandemie zhoršuje problémy duševního zdraví u Američanů s nedostatkem potravin

Počet domácností, které bojují s potravinovou nedostatečností, ve Spojených státech poklesl, ale během pandemie se vrátil na úroveň velké recese. . .

Zachary Smith, 26. dubna 2021

Sledujte Vax: Kupující Pozor: Bojujte s očkováním proti COVID-19

Vakcíny jsou ve Spojených státech zdarma, ale to nezabrání špatným hercům ve snaze přesvědčit vás o opaku.

Od Serena Marshall 22. dubna 2021

Sledujte Vax: Zažívají ženy COVID-19 a vakcíny odlišně od mužů?

Ženy byly obzvláště silně zasaženy samotným virem a vedlejšími účinky očkování.

Od Serena Marshall 22. dubna 2021

Sledujte Vax: Porozumění důvodům váhavosti očkování proti COVID-19

Proč se někteří lidé zdráhají vyhrnout si rukávy a co je špatného na tom, když chtějí být plně informováni?

Od Serena Marshall 21. dubna 2021

Studie ukazuje některé vitamíny a doplňky související se sníženým rizikem COVID-19 u žen

Nechoďte ještě do lékárny, abyste si udělali zásoby – data průzkumu nejsou zdaleka průkazná, říká výzkumný tým.

Od Carmen Chai 20. dubna 2021

Očkovaní proti COVID-19, ale stále nervózní? Nejsi sám

Cítíte se na hraně i poté, co jste dostali vakcínu proti COVID-19? Odborníci tvrdí, že je to přirozené. Zde je důvod – a co s tím dělat.

Od Kaitlin Sullivan 16. dubna 2021

Proč ženy X. generace během pandemie dobře nespaly

Gen Xer Ada Calhoun napsal knihu o tom, proč mnoho žen jako ona má tendenci čelit jedinečné krizi středního věku. Poté přišla globální pandemie. Zde je její pohled na to, jak. . .

Od Abby Ellin 9. dubna 2021

Je COVID-19 důvodem, proč vám vypadávají vlasy?

Pokud zjistíte, že shazujete vlákna, může být na vině stres z COVID.

Od Jessica Migala 30. března 2021

Sledujte Vax: Funguje bezpečnostní systém vakcíny proti COVID pro sledování vedlejších účinků?

Zdravotní agentury nadále monitorují bezpečnost očkovacích látek, ale kdy budou jejich údaje dostupné veřejnosti?

Od Sereny Marshallové, 29. března 2021 “

Hypertyreóza, také známá jako hyperaktivní štítná žláza, je typ onemocnění štítné žlázy, ke kterému dochází, když štítná žláza nadprodukuje hormony. Štítná žláza se nachází na spodní části krku a vytváří hormony, které ovlivňují váš metabolismus (jak tělo využívá energii) a další procesy. Když jsou tyto hormony nadprodukované, mnoho funkcí těla se zrychlí. Lidé s hyperaktivní štítnou žlázou mohou zaznamenat rychlý srdeční tep, náhlou ztrátu hmotnosti, vypadávání vlasů a řadu dalších příznaků.

Ačkoli může být problém určit příčinu hypertyreózy, jakmile je stanovena, lze poruchu účinně léčit.

Běžné otázky Odpovědi

Můžete zemřít na hypertyreózu? Přestože samotná hypertyreóza není smrtelná, může při neléčení vést k život ohrožujícím komplikacím. Patří sem především vaše srdce a mohou zahrnovat arytmii, vysoký krevní tlak (hypertenzi), srdeční zástavu a městnavé srdeční selhání. Je hyperaktivní štítná žláza vážná? Hyperaktivní štítná žláza je vážný zdravotní stav, protože klade důraz na hlavní tělesné systémy – zejména na srdce. Hypertyreóza je léčitelná, ale pokud není diagnostikována nebo podléčena, může v budoucnu vést k srdečním problémům a osteoporóze. Jaká je hladina TSH pro hypertyreózu? Hormon stimulující štítnou žlázu (TSH) je nejcitlivějším testem hypertyreózy. Normální rozmezí TSH se může mezi laboratořemi lišit, ale obecně se pohybuje mezi 0,4 a 4 miliundy na litr (mu/l). Zatímco hypertyreóza znamená, že máte štítnou žlázu v nadměrném výkonu, nízká hladina TSH indikuje poruchu. Hodnoty TSH pod 0,4 mu/l a vysoké hodnoty hormonů T4 také mohou. Jak se cítíte, když máte hypertyreózu? Hypertyreóza vám dává pocit, že jste v plné síle a neklidní, a zároveň se cítíte unavení a zároveň nervózní. Kvůli citlivosti na teplo se můžete více potit a můžete pociťovat bušení srdce spojené s třesem. Také můžete mít problém usnout. Jsou ostatní členové rodiny ohroženi hypertyreózou? Záleží na tom, zda vaše hypertyreóza souvisí s autoimunitním onemocněním. Lidé s Gravesovou chorobou mají tendenci vidět vyšší výskyt autoimunitních stavů ve svých rodinách, ale nemusí to být nutně hypertyreóza.

Jaký je rozdíl mezi hypertyreózou a hypotyreózou?

Zatímco hypertyreóza indikuje hyperaktivní štítnou žlázu, hypotyreóza znamená, že vaše štítná žláza je neaktivní nebo nevytváří dostatek hormonu štítné žlázy. Příznaky hypotyreózy jsou často opakem hypertyreózy-místo zrychleného metabolismu místo toho pocítíte příznaky související s pomalým metabolismem. Oba stavy mohou způsobit únavu a vypadávání vlasů, ale u lidí s hypertyreózou může dojít ke ztrátě hmotnosti, vynechání menstruace a úzkosti, zatímco u osob s hypotyreózou dochází k nárůstu hmotnosti, depresi a těžkým menstruačním cyklům. Hypotyreóza je také mnohem častější než hypertyreóza a postihuje přibližně 1 z 20 lidí ve Spojených státech. Stejně jako u hypertyreózy je častější u žen. Diagnostika a léčba hypotyreózy je o něco jednodušší: Pokud váš lékař zjistí, že ve své laboratorní práci nemáte dostatek hormonů štítné žlázy, nasadí vám náhradu hormonů štítné žlázy, jako je Synthroid (levothyronxin).

Na druhou stranu může být hypertyreóza trochu náročnější na kontrolu a léčbu – po léčbě můžete skončit rozvojem hypotyreózy. Jakmile však váš lékař diagnostikuje hypertyreózu, můžete být na cestě k uzdravení.

Další informace o rozdílu mezi hypertyreózou a hypotyreózou

Známky a příznaky hypertyreózy

Příznaky hypertyreózy se mohou podobat symptomům jiných zdravotních problémů, což ztěžuje diagnostiku stavu. U lidí starších 60 let může být někdy špatně diagnostikována jako deprese nebo demence, protože starší lidé nemusí vykazovat klasické příznaky hypertyreózy. Starší dospělí, stejně jako lidé, kteří užívají beta-blokátory, mají menší pravděpodobnost diagnostiky než mladší dospělí. Zejména beta-blokátory mohou maskovat příznaky. Hypertyreóza způsobuje zrychlení mnoha funkcí ve vašem těle. Lidé, kteří mají tento stav, si mohou nejprve myslet, že jsou jen ve stresu nebo nervózní. To může způsobit zpoždění diagnostiky.

Lidé s hypertyreózou mohou mít následující příznaky:

Náhlá ztráta hmotnosti, která není úmyslná Zvýšení chuti k jídlu Nervozita Zvýšený stres a úzkost Bušení srdce Zvýšená srdeční frekvence Pocení a třes Potíže se spánkem Únava (obvykle z nespavosti) Citlivost na teplo Ředění kůže Ztráta vlasů nebo lámavé vlasy Časté pohyby střev Změny v menstruačních cyklech, včetně vynechání menstruace Svalová slabost svalů nebo vyčnívající oči Celkově jsou příznaky hypertyreózy podobné u dětí i dospělých.

Další informace o známkách a příznacích hypertyreózy

Nejnovější v oblasti hypertyreózy

Zdravotničtí profesionálové, kteří by měli být ve vašem týmu péče o onemocnění štítné žlázy

Co vědět o onemocnění štítné žlázy (Gravesova oftalmopatie)

7 známek a příznaků onemocnění štítné žlázy (Gravesova oftalmopatie)

Zobrazit vše v tématu Hypertyreóza

Příčiny a rizikové faktory hypertyreózy

Níže jsou uvedeny nejčastější příčiny hypertyreózy.

Gravesova choroba Tato autoimunitní porucha je nejčastější příčinou hypertyreózy. U Gravesovy choroby vaše tělo stimuluje tkáň štítné žlázy, aby se stala hyperaktivní. Tento stav může také vést k Gravesově oftalmopatii, která postihuje tkáně a svaly za očima. Gravesova nemoc může být dědičná a je častější u žen. Štítná žláza Také známá jako zanícená štítná žláza, tento stav může být nebolestivý nebo bolestivý. Dysfunkce štítné žlázy může být dočasná nebo trvalá. Bolestivé tyreoiditidě často předchází virové onemocnění. Ženy mají vyšší riziko bezbolestné tyreoiditidy v roce následujícím po těhotenství, což je stav nazývaný poporodní tyreoiditida. VÍCE O PŘÍČINÁCH CHOROBY štítné žlázy

Imunoterapeutické léky vázané na problémy se štítnou žlázou

Uzlíky štítné žlázy Uzlíky jsou obvykle nerakovinové výrůstky ve štítné žláze. Tyto hrudky na štítné žláze se mohou stát „toxickými“, což znamená, že produkují příliš mnoho hormonů štítné žlázy. Časem to může vést k hypertyreóze. Uzlíky štítné žlázy mohou být osamělé nebo mohou být násobky.

Dieta s vysokým obsahem jódu V americké stravě není o jód nouze. I když je tento minerál nezbytný v malých množstvích, přebytek jódu (k čemuž může dojít při užívání léků, jako je amiodaron) může vést k hypertyreóze. Tato příčina hypertyreózy je vzácná.

Nejlepší rizikové faktory pro rozvoj hypertyreózy

Hypertyreóza pramení z řady genetických, environmentálních nebo individuálních zdravotních faktorů. Mezi nejběžnější rizikové faktory pro rozvoj hypertyreózy patří: Být žena, protože stavy štítné žlázy jsou u žen výraznější Mít autoimunitní onemocnění (včetně diabetu 1. typu) Mít rodinnou anamnézu Gravesovy choroby nebo jiných autoimunitních chorob Hypotyreóza, která je přehnaná (příliš mnoho léků na tyroxin)

Další informace o příčinách a rizikových faktorech hypertyreózy

Běžné léky, které mohou vést k dysfunkci štítné žlázy

Kromě nadměrné léčby hypotyreózy tyroxinem mohou jiné léky také zvýšit riziko hypertyreózy. Mezi ně patří: případy, užívání doplňku biotinu může také vést k falešně harmoniqhealth.com/cz/ pozitivním laboratorním výsledkům hypertyreózy. Příliš mnoho biotinu, překračující doporučených 30 mikrogramů (mcg) denně, může vést k nesprávné diagnóze hypertyreózy, protože vaše laboratoře mohou vykazovat uměle vysoké hormony T3 a T4 a nízké TSH.

Jak se diagnostikuje hypertyreóza?

K diagnostice hypertyreózy může lékař provést jeden nebo více z následujících testů a postupů.

Fyzikální vyšetření Nejprve vám lékař může nahmatat spodní část krku, aby zjistil, zda je vaše štítná žláza oteklá nebo zvětšená. Může také zkontrolovat, zda máte třes, vyklenutí očí, hyperaktivní reflexy a rychlý srdeční tep. Krevní testy Poruchy štítné žlázy jsou obvykle diagnostikovány krevním testem. Váš lékař změří hladiny hormonu štítné žlázy tyroxinu (T4) v krvi a také hormonu hypofýzy nazývaného hormon stimulující štítnou žlázu (TSH). S hypertyreózou budete pravděpodobně mít vysoké hladiny T4, ale nízké hladiny TSH. Váš lékař může také objednat krevní test na měření jiného hormonu štítné žlázy, trijodthyroninu (T3) a protilátek štítné žlázy, které si tělo vytvoří, když imunitní systém omylem napadne štítnou žlázu (jako je tomu u Gravesovy choroby). Příjem radioaktivního jódu a vyšetření štítné žlázy Používá se k určení, kolik jódu vaše štítná žláza absorbuje a jakou rychlostí se produkují hormony. Test absorpce radioaktivního jódu se provádí odebráním malého množství radioaktivního jódu a použitím neinvazivního zařízení nazývaného gama sonda ke kontrole štítné žlázy až o 24 hodin později. Množství a distribuce jódu, které vaše štítná žláza zabírá, může pomoci určit příčinu hypertyreózy. Ultrazvuk Abyste získali ještě lepší přehled o své štítné žláze, může vám lékař nařídit ultrazvuk.

Prognóza hypertyreózy

Hypertyreóza obecně postupuje pomalu, ale míra se může u mladších lidí lišit. Tato věková skupina může vidět, že se jejich příznaky rychle vyvíjejí. Jakmile máte hypertyreózu, budete si muset pravidelně kontrolovat hladinu štítné žlázy. To zajišťuje, že vaše štítná žláza uvolňuje správné množství hormonu. V některých případech může léčba hypertyreózy vést k hypotyreóze. Správnou léčbou můžete obnovit normální funkci štítné žlázy. Je důležité navštívit lékaře, pokud se objeví nové příznaky, a dodržovat plán léčby, jak je předepsáno. Podle studie publikované v březnu 2019 ve štítné žláze, trvání neléčené (a podléčené) hypertyreózy zvýšilo riziko kardiovaskulárních onemocnění u pacientů s hyperaktivní štítnou žlázou.

Trvání hypertyreózy

Trvání hypertyreózy závisí na základní příčině. Pro mnoho lidí je hypertyreóza chronickým nebo celoživotním stavem. Jakmile je léčena, musíte znovu zkontrolovat hladinu štítné žlázy, abyste se ujistili, že dostáváte správné množství léků. Pokud například užíváte léky proti štítné žláze, lékař vám může snížit dávkování po dobu jednoho až dvou let, ale možná budete léky potřebovat několik let. V případě tyreoiditidy může být hypertyreóza krátkodobější a může trvat přibližně tři měsíce. Po uplynutí této doby můžete vyvinout hypotyreózu, která může trvat nejméně rok, někdy se stává trvalou.

Léčba a léčba hypertyreózy

Hyperaktivní štítná žláza je obtížněji kontrolovatelná než nedostatečně aktivní. U posledně jmenovaných léčba obvykle zahrnuje užívání hormonů, které nahradí chybějící množství. Ale může být náročnější zastavit štítnou žlázu v tvorbě přílišného množství hormonů, jak je vidět na hypertyreóze.

Váš celkový léčebný plán může záviset na vašem věku a závažnosti vašeho stavu. Následující léčby jsou účinné pro hypertyreózu.

Možnosti léčby

Léky proti štítné žláze jsou často prvním léčebným opatřením pro hypertyreózu způsobenou nadbytkem štítné žlázy, zejména u dětí. Účelem léků proti štítné žláze je zabránit štítné žláze vytvářet příliš mnoho hormonů. Tyto léky můžete užívat nejméně rok a může trvat několik měsíců, než se vaše příznaky začnou zlepšovat. Příklady léků proti štítné žláze zahrnují Tapazol (methimazol) a PTU (propylthiouracil). Další metodou léčby hypertyreózy způsobené nadměrnou produkcí štítné žlázy je užívání radioaktivního jódu. Je přijímán ústy a zmenšuje štítnou žlázu, aby odstranil hyperaktivní buňky. Stejně jako u léků proti štítné žláze může trvat nejméně několik měsíců, než se projeví účinky radioaktivního jódu. Nevýhodou této léčebné metody je, že se u vás jako vedlejší účinek může vyvinout hypotyreóza. Pokud tomu tak je, budete muset vzít náhradu hormonů štítné žlázy, jako je levothyroxin. V některých případech může lékař předepsat beta-blokátory ke zmírnění symptomů hypertyreózy, jako je hypertenze, zvýšená srdeční frekvence, bušení srdce a třes. Tyto léky ve skutečnosti neléčí samotnou hypertyreózu, takže lékař vám může doporučit uvolnění beta-blokátorů, jakmile se vám zlepší hladina štítné žlázy.

Možnosti chirurgie

Tyreoidektomie je typ chirurgického zákroku, který se používá k odstranění štítné žlázy ve snaze léčit hypertyreózu způsobenou nadměrnou produkcí štítné žlázy.

Tags: No tags
0

Comments are closed.